Sozopol

Opublikowane przez dnia Wrzesień 21, 2015 w kategorii Bułgaria | Komentarze są wyłączone

Sozopol

Sozopol to turystyczna miejscowość położona w odległości 31km od miasta Burgas. Ten nadmorski kurort wybierany jest każdego lata przez tysiące turystów z Bułgarii i Europy Wschodniej na miejsce wypoczynku.
Sozopol jest przesiąknięty historią i kulturą. To najstarsze miasto zlokalizowane nad Morzem Czarnym, założone w 610r. p.n.e. przez Greków. Pierwotnie mała wioska rybacka, z czasem stopniowo stała się jednym z największych portów nad Morzem Czarnym. Podczas podwodnych poszukiwań odnaleziono fragmenty naczyń ceramicznych, kamiennych, kości i narzędzia, które datowane są na epokę brązu. Kotwica, będąca symbolem miasta widoczna jest niemalże na każdym kroku w zatoce, stanowiąc dowód, na pochodzenie miasta z czasów starożytnych. Kotwica jest obecna na wszystkich monetach bitych przez Apolonię (tak nazywał się Sozopol za czasów greckich) od Vi wieku p.n.e. Symbol ten reprezentuje znaczenie miasta, jako centrum kulturalnego i handlowego.

Natomiast XIX-wieczna architektura kamiennych i drewnianych domów na Starym Mieście, pochodzących z okresu odrodzenia bułgarskiego, położonych przy brukowanych uliczkach, czyni to miejsce wyjątkowym, wartym odwiedzenia. Rygorystyczna kontrola budowlana sprawiła, że Stare Miasto utrzymuje swój zabytkowy charakter.

Istnieje ponad 45 obiektów do zwiedzenia w Sozopolu i wiele domów pochodzących z okresu Narodowego Odrodzenia. Z okresu renesansu pochodzą dwa zabytkowe kościoły – św. Zosima i Świętej Dziewicy. Jest tu ciekawe Muzeum Archeologiczne i Galeria Sztuki. Uwagę przyciągają XVII-wieczne domy, a w szczególności jeden znany jako Laskaridis Dimitur, w którym jest obecnie galeria sztuki. W innym zaprojektowano restaurację o nazwie „Stenata”.
Mały port Sozopola jest wypełniony łodziami rybackimi, które dostarczają ryb restauracjom położonym wzdłuż tętniącej życiem promenady, przyciągającej tłumy ludzi w sezonie turystycznym. Na Starym Mieście turyści odnajdą liczne sklepy z pamiątkami, wśród których znajdują się do wyboru rzeźby w drewnie, ceramika, skóry i koronki na prezenty dla rodziny i przyjaciół.
Piaszczyste plaże w Sozopolu są dwie. Najlepszą jest ta położona 6km na południe od Sozopola, znana jako Dyuni, znajdująca się w ekskluzywnym ośrodku zaprojektowanym przez Austriaków.

Turyści mają do wyboru wiele hoteli i kwater prywatnych, barów, kawiarni i restauracji w trakcie pobytu zarówno w starej, jak i nowej części miasta Sozopol. Bułgaria noclegi nowoczesne i komfortowe oferuje w Nowym Sozopolu – nowoczesnej dzielnicy, obfitującej w liczne hotele i apartamenty. Jest tu duży wybór pod względem jakości i ceny. Pobyt w okolicznych miastach, takich jak Czernomorec to często tańsza opcja od Sozopolu.

Istnieją regularne połączenia autobusowe między Burgas i Sozopolem, i okolicznymi kurortami. Taksówki, prywatne busy i „łodzie-taksówki” kursują również do Nessebaru, Burgas i Warny.