Port Lotniczy w Warnie

Opublikowane przez dnia Wrzesień 21, 2015 w kategorii Bułgaria | Komentarze są wyłączone

Port Lotniczy w Warnie

Lotnisko w Warnie obsługuje północny- wschód Bułgarii i zapewnia dogodne połączenia do głównych portów lotniczych, takich jak Sofia, Wiedeń, Moskwa, Stambuł, Belgrad i Tel Awiw. Jest to drugie, po Burgas obsługujące południe, najczęściej wybierane lotnisko przez turystów pragnących wypocząć nad Morzem Czarnym.

Lotnisko znajduje się na północnym wybrzeżu Morza Czarnego, około 8km od miejscowości Warna. Warna jest punktem głównym turystycznym i początkowym miejscem dla wszystkich ośrodków bułgarskiego, północnego wybrzeża Morza Czarnego. Jest także ważnym centrum biznesowym i uniwersyteckim, portem morskim i siedzibą bułgarskiej floty i marynarki handlowej.

Korzystne położenie geograficzne lotniska w Warnie, połączenie węzłów powietrznego, morskiego, kolejowego i drogowego, stwarza możliwości dla przewozów intermodalnych i pozwala na realizację znacznej liczby lotów turystycznych w sezonie letnim, jak i regularnych połączeń lotniczych w ciągu roku. Lotnisko w Warnie ma silny wpływ na rozwój sieci transportowych, turystyki i handlu w regionie. System sprzedaży biletów pozwala na dogodne rezerwacje lotów i połączeń między lotniskami Burgas a Warna.

Lotnisko w Warnie:
- 1 pas startowy o długości 2500 m.
- 24 godziny na dobę, żadnych ograniczeń
- ponad 11 500 loty w 2013 r
- ponad 1,3 milion pasażerów w 2013 r
- 119 destynacji w prawie 60 krajach

Fraport Twin Star Airport Management AD to niemiecko- bułgarski koncesjonariusz lotniska w Burgas i lotniska w Warnie już do 35 lat. Firma, 60% należy do globalnego operatora portu lotniczego Fraport AG a 40% do Airport Services Bulgaria, zarządza oboma lotniskami na wybrzeżu Morza Czarnego i rozwija je poprzez inwestycje w nową infrastrukturę, wyposażenie techniczne, jak również w swoich pracowników.

15 sierpnia 2013, zainaugurowano nowy terminal pasażerski na lotnisku w Warnie. Inwestycja w Terminal 2 i związanej z nim infrastruktury to ponad 75 mln BGN – jest to największa inwestycja w ostatniej dekadzie.

Nowy terminal posiada przestronne pomieszczenia dla pasażerów przylatujących i odlatujących, nowoczesne systemy dla pasażerów oraz bagażu, atrakcyjne strefy handlowe, a także komfortowe, otwarte przestrzenie. Terminal, dzieło światowej sławy projektantów, łączy w sobie nowoczesny styl z tradycyjnymi elementami architektury i przyrody bułgarskiej, a na celu ma zachować wakacyjny nastrój pasażerów przez cały ich pobyt na lotnisku.
Przystanek autobusowy z lotniska do Warny i pobliskich ośrodków jest położony na obrzeżach Terminalu 1. Cena biletu waha się między 1,00 a 3,00 BGN w zależności od odległości celu.
Autobus nr 409
trasa: Lotnisko Warna – Centrum Handlowe Warna – Dworzec Autobusowy Warna – Centrum miasta (katedra) – Resort Złote Piaski.

Z centrum miasta do pobliskich ośrodkach:
Autobus nr 8
trasa: Warna Miasto – Resort Św. Konstantyn i Helena – Miasto Warna
Autobus nr 9
trasa: Warna Miasto – Evksinograd – Słoneczny Dzień Resort – Resort Złote Piaski – Riviera – Warna Miasto
Autobus nr109
trasa: Warna Miasto – Evksinograd – Słoneczny Dzień Resort – Resort Złote Piaski – Warna Miasto

Transport autobusowy w granicach miasta jest dostępny pomiędzy godzinami 05:45 i 23:00, z odjazdami co 15 minut.