Nesebar

Opublikowane przez dnia Luty 6, 2012 w kategorii Słoneczny Brzeg | Komentarze są wyłączone

Nesebar

Nesebar to położone w niewielkiej odległości od Słonecznego Brzegu najstarsze miasto Bułgarii. Jest na tyle blisko, że można do niego wybrać się na piechotę, ale odbywają się także regularne kursy autobusowe ze Słonecznego Brzegu.

Nesebar to antyczna Mesambria założona przez Traków. Określany jest często mianem „perły Morza Czarnego” lub „bułgarskim Dubrownikiem”. Stanowi najbardziej wartościowy zabytek rejonu czarnomorskiego. Niezwykle popularny zrobił się dzięki rosnącej liczbie turystów przybywających do samego Nesebaru, jak i okolicznych kurortów.

Antyczna część miasta położona jest na wyspie połączonej ze stałym lądem wąską groblą. Częściowo zachowały się mury, które niegdyś otaczały miasto. Zostały wybudowane ponad tysiąc lat temu. Warto również zajrzeć do Muzeum Archeologicznego położonego tuż przy wejściu do miasta, w którym można podziwiać imponującą kolekcję ikon.

Pierwotnie jako osada tracka, a następnie kolonia grecka, w VI w p.n.e. Nesebar stał się ważnym ośrodkiem handlowym, konkurencyjnym dla Sozopolu. W I w p.n.e. trafił pod panowanie rzymskie. W okresie cesarstwa bizantyjskiego Nesebar był jedną z najważniejszych twierdz, o którą trwały walki pomiędzy Bizancjum a Cesarstwem Bułgarii. Z tego okresu zachowały się wspaniałe i liczne kościoły.

Po zdobyciu miasta przez Turków w 1453 roku miasto zaczęło tracić na swym znaczeniu. Jego dziedzictwo architektoniczne pozostało niezniszczone, a w XIX wieku zostało wzbogacone poprzez budowę drewnianych domów w stylu typowym dla bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego, które w tym okresie powstawały. Bułgaria wyzwoliła się spod panowania tureckiego w 1878 roku, a Nesebar stał się jej częścią w 1885 roku. W tym okresie było to niewielkie miasteczko rybackie.

Wiek XX to rozwój miasta jako turystycznego kurortu nadmorskiego. Wraz z rozwojem turystyki rosło zainteresowanie starą częścią miasta, która została odrestaurowana i do dziś przyciąga tłumy odwiedzających.

W 1983 roku Nesebar został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.