Kitesurfing w Bułgarii

Opublikowane przez dnia Kwiecień 7, 2014 w kategorii Bułgaria | Komentarze są wyłączone

Kitesurfing w Bułgarii

Kitesurfing rozprzestrzenia się na całym bułgarskim wybrzeżu jako najnowsza moda w ekstremalnych sportach wodnych. Nadal jest to sport w powijakach, ale jego rosnąca popularność doprowadziła do powstania licznych klubów, jako bardziej podnosząca poziom adrenaliny forma windsurfingu. Powoli zaczynają się pojawiać również konkursy i zawody kitesurfingowe, jak również sport ten często jest ujęty w programach sportowych wielu touroperatorów.
Często określany jako latający surfing, kitesurfing i kiteboarding, kitesurfing jest sportem, w którym zawodnik jest ciągnięty wzdłuż wybrzeża przez duży, potężny latawiec, podczas balansowania na małej desce surfingowej zwanej kiteboardem. Stopy są przymocowane do płyty za pomocą wiązań przymocowanych do deski. Cel sportu jest taki sam jak windsurfingu: rozpędzić deskę i surfera na wodzie w gładki i płynny sposób. Jedynym połączeniem pomiędzy deską a latawcem jest surfer. Kluczem jest koordynowanie ciałem tak, aby nogi kierowały deską na wodzie, podczas gdy ręce pilotują latawiec na niebie.

Kitesurfing jest sportem tak naprawdę dopiero zaczynającym swoją karierę w Bułgarii. Większość kitesurferów wybiera oferty typu wakacje Hiszpania lub Portugalia. Szkoła Ekstremalnej Jazdy oferuje lekcje kitesurfingu na plaży Koral w pobliżu swojej bazy w Lozenets, niedaleko Burgas . Plaża jest nieskażona przez turystykę i jedną z nielicznych w kraju odpowiednią na lekcje kitesurfingu, dzięki obecności każdego popołudnia słynnego Sereko – czyli południowo- wschodniego wiatru. Profesjonalna pomoc jest udzielana przez wykwalifikowanych instruktorów od kwietnia do października, którzy po kilku dniach nauczą samodzielnej jazdy na morzu, oczywiście, jeśli warunki pogodowe pozwolą. Szkoła stosuje oraz uczy zasad bezpieczeństwa, ale też etykiety kitesurfingu. Kitesurfing Warna opisuje sport jako „mogący spowodować czasowe uzależnienie oraz mogący mieć negatywny wpływ na wydajność pracy, stosunki międzyludzkie, odczuwanie czasu, racjonalne myślenie, tworzący nadmiernie optymistyczne myśli w stosunku do realnego czasu prowadzenia pojazdu w poszukiwaniu wiatru”. Ich strona internetowa pokazuje codzienne aktualizacje prędkości i kierunku wiatru, zachmurzenia , temperatury i deszczu wraz ze wskaźnikami dla następujących bułgarskich lokalizacji: Kranevo, Krapets, Kamchiya, Warna, Burgas, Shkorpilovtsi.